Ga direct naar: Zoeken | Hoofdmenu | Snelkoppelingen
U bevindt zich hier: Home | Onderzoeken & Behandelingen | Zwelling van de talgklier in het ooglid (Chalazion)
Chalazion is een zwelling van een talgklier (kliertje van Meiboom) in het ooglid. Per ooglid zijn er hier enkele tientallen van.
Door het verstopt raken van de uitvoergang kan de talg niet meer naar buiten komen en hoopt zich op in het kliertje. Het is een steriele ontsteking, die soms in tweede instantie gepaard kan gaan met een bacteriële ontsteking (infectie).
Een pijnlijke of pijnloze zwelling, net boven of onder de rand van het ooglid Het gehele ooglid kan in korte tijd rood en gezwollen raken.
Een beginnende zwelling van de talgklier kan het best behandeld worden met warme kompressen. Leg minimaal twee maal daags gedurende 15 minuten een in heet water (zodat de ellebooghuid dit kan verdragen) gedrenkte schone zakdoek op het gezwollen ooglid. Een bijkomende infectie kan met antibiotica en eventueel corticosteroïd-houdende oogdruppels behandeld worden.
Indien de zwelling van de talgklier langere tijd bestaat wordt het onder lokale verdoving, door een sneetje in het ooglid verwijderd. Het sneetje wordt meestal aan de binnenkant van het ooglid gemaakt, zodat er niets van de buitenkant te zien is als het wondje genezen is.
Daarna wordt er een drukkend verband met oogzalf gegeven, dit moet ongeveer 2 uur tot een halve dag blijven zitten. Direct na de behandeling mag de patiënt geen auto rijden.
Een zwelling van de talgklier kan éénmalig zijn, het kan echter ook voorkomen dat op een andere plaats in het ooglid opnieuw een zwelling van de talgklier ontstaat. Dit wordt dan op de zojuist beschreven wijze behandeld.
Wilt u deze pagina delen via Social media? Accepteer dan eerst de functionaliteit cookies.